Jste zde

Domů

Dachstein West v kostce

Těm, kteří hledají sníh a pravou zimu, stačí jen 30 km jízdy od Salzburgu a v Gosau najdou přesně to, co hledají. K tomu ještě připočítejte rozsáhlou lyžařskou „houpačku“ s převážně středně těžkými svahy, nádherný pohled na Gosaukamm a masiv Dachsteinu a rozsáhlou nabídku zimních sportů.

Gosau je, stejně jako sousední obce Russbach, Annaberg nebo Abtenau, útulnou a přátelskou obcí s velmi příjemnou zimní atmosférou jak pro zdatné lyžaře, tak pro rodiny s dětmi.

Kdo zde chce strávit zimní dovolenou, má na výběr několik hezkých lyžařských areálů s dobře upravenými sjezdovkami. Russbach (na hranici mezi Salzburgem a Horním Rakouskem) se spojil s Annabergem v údolí Lammertal a s Gosau v oblasti Salzkammergut tak, aby společně vytvořily jednu velkou lyžařskou oblast - Dachstein - West.

Malé vesničky v Lammertalu jsou ideální pro celé rodiny. Naopak druhé straně lyžařského regionu, a tedy již v Horním Rakousku, leží protáhlá obec Gosau. Její tři části Vordertal, Mittertal a Hintertal a se rozkládají v 11 km dlouhém, krásném údolí na úpatí Gosaukammu a masivu Dachstein.

Lyžařský region Dachstein - West je se svými sjezdy ideální pro každého lyžaře. Díky pěti hlavním vstupům do celé lyžařské oblasti je ranní nával u lanovek velmi dobře zvládnutelný. Široké, většinou středně obtížné sjezdovky, obklopené hustými lesy, jsou typické pro tento lyžařský region. V horní části naopak převažují otevřené horské pláně.

Ať už sjezdovka Triebenegg do Russbachu, trať do údolí Gosau, Zwieselalm nebo Astauwinkel, všechny sjezdy do údolí jsou krásné a pro oblast Dachstein - West typické. Kdo má raději sportovnější lyžování, vydá se spíše do oblasti Zwieselalm. Naopak svahy Kanonenrohr, Schulter nebo Törleckabfahrt jsou poměrně krátké a při dobrých sněhových podmínkách ne příliš obtížné.

Pro většinu lyžařů je těžké nezastavit se u jedné z mnoha horských chat při okrajích sjezdovek a nedat si alespoň malý čaj či svařák nebo se před pokračováním v lyžování neobčersvit.

Snowboardisté samozřejmě mohou na své cestě lyžařským regionem využívat klasické lyžařské vleky, ale většina jich určitě raději zůstane ve Snowparku v Gosau. Ten má dokonce svůj vlastní vlek, který je hned vedle údolní stanice lanovky. Další vleky pro vyznavače jízdy na prkně jsou v Rookie-Parku vedle dětského vleku Hornbabylift v Russbachu nebo v Trailer Parku u vleku Heideggriedellift.

Abtenau v Lammertalu je menší lyžařské středisko pod vrcholkem Karkogel. S výjimkou 2 km dlouhé černé sjezdovky jsou zde sjezdy lehké až středně těžké.

Nejvíce možností pro běžkaře nabízí 60 km dlouhá síť běžkařských stop z Abtenau, na úpatí pohoří Tennengebirge. V severském centru najdete také 3 km dlouhou a zasněženou trať se dvěma klasickými stopami a jednou pro bruslení. Další tratě, částečně i k bruslení, jsou u Annaberg-Lungötz, St Martin a Gosau.